Riigiõiguse konverents „Rahva roll riigivõimu teostamisel ja põhiseaduslikkuse kohtulik kontroll“ 02.06.2023

Head seltsi liikmed!

Eesti teaduste akadeemia riigiõiguse sihtkapital kutsub osalema rahvusvahelisel riigiõiguse konverentsil „Rahva roll riigivõimu teostamisel ja põhiseaduslikkuse kohtulik kontroll“. Konverents toimub 2. juunil 2023 ministeeriumide ühishoones aadressil Suur-Ameerika 1, Tallinn.  Osalemiseks palume registreeruda hiljemalt 22. mail siinOsalejate arv on piiratud. Konverents on osalejatele tasuta. Konverentsi programmiga saab tutvuda siin.

Konverentsil arutatakse rahvusvaheliste ekspertide osalusel Eesti riigiõiguse arendamise perspektiive. Konverentsi peateema on rahva roll riigivõimu teostamisel ja 1992. aasta põhiseaduse kontekstis tõusetunud avalik arutelu, kas selles ette nähtud kodanike võimalused osaleda riigi vahetus juhtimises on piisavad. Samuti võetakse fookusesse põhiseaduslikkuse kohtulik järelevalve ning arutletakse selle edasiste arenguperspektiivide üle.

Esimeses sessioonis „Rahva osalus riigi valitsemises – rahva küsitlus, rahva algatus ja rahvahääletus“ ning sellele järgnevas paneeldiskusioonis esinevad ettekannetega Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts, Innsbrucki ülikooli professor, Liechtensteini konstitutsioonikohtu kohtunik ja Veneetsia komisjoni liige Peter Bussjäger ning Tallinna ringkonnakohtu kohtunik, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees ja Veneetsia komisjoni asendusliige Oliver Kask. Sessiooni juhib Vabariigi Presidendi õigusnõunik Hent Kalmo.

Teises sessioonis „Põhiseaduslikkuse kohtulik järelevalve“ ja sellele järgnevas arutelus teevad ettekande Läti ülikooli professor ja Läti konstitutsioonikohtu kohtunik Anita Rodina, Riigikohtu halduskolleegiumi esimees ja Tartu ülikooli kaasprofessor Ivo Pilving ning vandeadvokaat, Ellex Raidla partner Martin Triipan. Sessiooni juhib riigiõiguse sihtkapitali nõukoja liige Rait Maruste.

Konverentsi programmiga saab tutvuda siinOsalemiseks registreeruge hiljemalt 22. mail siin.  Osalejate arv on piiratud. Konverents on osalejatele tasuta.

Konverentsi töökeeled on eesti ja inglise keel. Korraldaja tagab ettekannete sünkroontõlke. Paneeldiskussioonid toimuvad inglise keeles.

Konverentsi korraldab Eesti teaduste akadeemia riigiõiguse sihtkapital. Justiitsministeeriumi algatatud ja rahastatud sihtkapitali missioon on edendada Eesti riigiõiguse arendamist ja teaduslikku uurimist.

Täiendav info: kerdi.raud@akadeemia.ee


Eelmine
Astrid Stadleri aulaloeng „Kas tsiviilkohtud saavad leevendada kliimakriisi? Kliimamuutuste alased strateegilised kohtuvaidlused Euroopa tsiviilkohtutes“ ja audoktoriks promoveerimine 10.05.2023
Järgmine
EAÕS toetas Eesti ja Rumeenia tudengite üliõpilasvahetust

Lisa kommentaar

Email again: